RakebackAce Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce inseamna rake la poker

5 participanți

In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Ce inseamna rake la poker

Mesaj  Admin Vin Feb 11, 2011 2:05 pm

In pokerul online, rake se refera la procentul pe care camera de poker online il ia pentru a gazdui jocul. Majoritatea iau 5% - 10% din potul adunat, pana in limita de 3 - 5 dolari.

La cash game rakeul este procentual in functie de pot pana la o limita maxima stabilita de camera de poker online. Daca procentul este de 10% la un pot adunat de 300$ camera va luat rake maxim de 3 dolari. Daca la limita la care joci se aduna poturi f mari camera va lua aceelasi rake – 3 dolari. Unele softuri iau rake la terminarea mainii jucate, altele indica in dreptul locului dealerului suma perceputa ca rake.

Taxa pentru turnee si Sit’n'Go. Majoritatea camerelor de poker online pe langa buy-in pentru turneu sau sit’n'go vor lua o anumita suma ca taxa pentru gazduire. De exemplu: turneu de 1+0.25$ sau sit’n'go de 2+0.50$.

Asadar cand joci pentru a castiga trebuie sa invingi si sistemul de rake. Acest lucru a devenit mai usor in ultima perioada prin ofertele rakeback. La sfarsitul fiecarei luni sau saptamani primesti un procent inapoi din rake generat; de obicei in jur de 30 % pana la 60% pentru unele siteuri cu tot cu bonusuri si puncte.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 53
Data de inscriere : 10/02/2011

http://www.hdlivematch.com/

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  cronk_man Joi Feb 24, 2011 9:56 pm

sa inteleg ca cu cat este fondul de premii mai mare la un turneu , cu atat mai mare este rake-ul nu ?

cronk_man
Membru

Mesaje : 27
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  1StupidDog Joi Feb 24, 2011 10:00 pm

Rake-ul la turnee este de forma, exemplu, 10$+1$. Aia 1$ se duc la camera de poker iar restul intra in fondul de premii. Fiecare plateste rake. La cash se opreseste un anumit procent 3% ( pana in 5$) iar la turnee si sng rakeul este cum am spus mai sus Wink
1StupidDog
1StupidDog
Moderator

Mesaje : 747
Data de inscriere : 11/02/2011

http://rakebackace.ro

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  cronk_man Joi Feb 24, 2011 10:02 pm

acum am inteles , credeam ca din fondul de premii o parte merge la ei

cronk_man
Membru

Mesaje : 27
Data de inscriere : 24/02/2011

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  DraculaBN Lun Mar 07, 2011 3:40 pm

Pana acuma nu stiam de rakeback si acum imi pare rau ca deja am cont la toate casele de poker si nu mai pot beneficia de ofertele astea pt rakeback Crying or Very sad

DraculaBN
Membru

Mesaje : 18
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  Laur90 Lun Mar 07, 2011 7:16 pm

nu te intrista ,din ce stiu eu poti beneficia de rake daca treci anumite coduri la "bonus code" atunci cand depui...
Laur90
Laur90
Membru

Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/02/2011
Varsta : 33

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  Laur90 Lun Mar 07, 2011 7:16 pm

rakeback *
Laur90
Laur90
Membru

Mesaje : 37
Data de inscriere : 22/02/2011
Varsta : 33

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  1StupidDog Mar Mar 08, 2011 1:10 am

nu prea cred ca un bonus code iti da rakeback.
daca ai ceva info mai concrete tr posteaza
1StupidDog
1StupidDog
Moderator

Mesaje : 747
Data de inscriere : 11/02/2011

http://rakebackace.ro

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  1StupidDog Vin Mai 27, 2011 9:41 am

Rake = modalitatea prin care salile de poker online castiga bani. Poate fi perceputa ca o mica taxa pentru organizarea jocurilor. Proportia rake-ului perceput online este cam aceeasi in toate salile de poker fiind situata undeva in jurul a 5% din valoarea potului.

Rakeback = modalitatea prin care va puteti reduce costurile cauzate de rake la mesele de cash game. Practic prin rakeback puteti economisi pana undeva la 30% din orice rake achitat.
Rakeback-ul se poate obtine prin intermediul diversilor afiliati ai salilor de poker sau in unele cazuri chiar direct de la sala de poker.

Exista 2 mari tipuri de calcul a rake-ului pentru efectuarea rakeback-ului:

1)Metoda partajarii ( dealth rakeback method )
- Aceasta presupune ca rake-ul sa se împarte în mod egal între toti jucatorii care au primit carti. De exemplu, daca sunt zece jucatori la o masa si rake-ul total este de 1 $, fiecarui jucator i se aloca 10 centi de rake.
- Aceasta metoda este mai benefica pentru jucatorii care au un stil de joc tight, chiar tight pasiv am putea spune, deoarece ei iau rake la un numar foarte mare de maini pe care nu il joaca.
-Retelele de poker care folosesc aceasta metoda: Independent ( FullTilt ) si Cake Network

2)Metoda contributiei ( contributed rakeback )
- Aceasta presupune ca jucatorii trebuie sa contribuie cu bani la pot pentru a li se aloca rake. Rake-ul creditat de la un jucator este proportional cu suma contributiei sale la pot. Daca ati contribui cu 50 $ la un pot de 150 $ si rake-ul prelevat ar fi în total de 3 $, vi s-ar aloca 1 $ de rake.
- Aceasta metoda favorizeaza un stil de joc loose agressive , jucatorii tight realizand mai putin rake deoarece joaca un numar mic de maini iar pentru mainile nejucate nu primesc rake.
- Retelele de poker care folosesc aceasta metoda sunt: BossMedia ( PokerHeaven, FortunePoker etc. ) , Merge Network etc.

Oricum privim problema, concluzia este una singura: nu jucati cash game fara rakeback. Daca sala de poker unde aveti cont refuza sa va dea rakeback pentru ca aveti deja cont facut la ei, cautati alta sala. O sa observati in timp diferenta si efectul rakeback-ului asupra bankroll-ului vostru.
1StupidDog
1StupidDog
Moderator

Mesaje : 747
Data de inscriere : 11/02/2011

http://rakebackace.ro

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  1StupidDog Lun Noi 07, 2011 2:02 pm

Rakeback inseamna bani depozitati direct in contul tau de poker. Beneficiezi de rakeback
doar atunci cand te inscri printr-un provider de rakeback autorizat ca http://rakebackace.ro
Rakebackace.ro poate sa ofere rakeback pentru ca are parteneriate cu site-urile de poker pentru a aduce jucatori noi. In schimb
site-urile respective dau comisioane, iar din acele comisioane 95% sunt platite mai departe sub forma de rakeback catre jucatori,
in functie de cat rake a strans un anumit jucator.

In jocul de poker, actiunea se desfasoara intre alti jucatori si nu impotriva casei/camerei de poker. Astfel, camerele de poker, pentru a avea profit percep
o taxa numita rake de la toti jucatorii in functie de cat de mare este potul. Se poate opri de la cativa centi pana la cativa dolari. Acesti bani se acumuleaza
si poate insemna o sursa frumoasa de venit. Venit care poate fi primit doar daca beneficiezi de rakeback. Trebuie specificat ca rakeback-ul nu se primeste daca inscrierea pe site-ul de poker
se face direct.

Daca vrei sa afli cum te poate ajuta o oferta buna de rakeback sa castigi mai mult la poker viziteaza http://rakebackace.ro.
1StupidDog
1StupidDog
Moderator

Mesaje : 747
Data de inscriere : 11/02/2011

http://rakebackace.ro

Sus In jos

Ce inseamna rake la poker Empty Re: Ce inseamna rake la poker

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum